bioplaneta

Szczepienia ochronne – historia i rozwój

   Wynalezienie i rozwój szczepień uznaje się za jedno z największych osiągnięć medycyny (odkrywcy niektórych ważnych szczepionek nie byli jednak lekarzami). W obecnych trudno jest nam wyobrazić sobie sytuacje które miały miejsce w czasach średniowiecznych kiedy to epidemie dżumy (zwanej Czarną śmiercią) zbierały krwawe żniwo. Na początku zaś XX wieku grypa hiszpanka doprowadziła do śmierci 20 milionów ludzi. Takie choroby jak ospa, trąd, polio, cholera, tyfus niszczyły ludzi i generowały dużą liczbę kalek.

Medycy walczyli w owych czasach instynktownie z chorobami zakaźnymi za pomocą prymitywnych środków. Przeciwko dżumie zalecano np. ocet winny w którym moczono przez 12 dni piołun, rutę, rozmaryn, szałwię i inne zioła. Rośliny te zawierają olejki eteryczne o silnych właściwościach bakteriobójczych. Innym razem aby bronić się przed morowym powietrzem pito alkohol okazuje się bowiem iż organizm wysycony alkoholem jest mniej podatny na zakażenie. Miejsca pogryzień przez zwierzęta chore na wściekliznę wypalano rozgrzanym do czerwoności żelazem bez znieczulenia. Chorych zakaźnie izolowano lub niestety zabijano.

   W Chinach około X wieku stosowano pierwsze prymitywne szczepionki przeciwko ospie prawdziwej, wcierano w błonę śluzową nosa starte na proszek strupy chorych na ospę. W Indiach kazano dzieciom nosić ubrania ludzi chorych na ospę lub nakłuwano skórę igłami z pobraną ropą z krost chorych na ospę.

W Turcji niewolnicom przeznaczonym do haremu robiono nacięcie i wprowadzano do ciała ropę z pęcherzy chorych na ospę. Chroniło to je przed zeszpeceniem i podnosiło ich cenę na targach.



Dodaj komentarz






Dodaj

Ł. Bielecki. Biologia.
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl